Tavan Kaplama Uygulama Tekniği

Tavan kaplama uygulaması yapılırken hangi teknikler kullanılır, yapıştırma tekniği nelerdir ve nelere dikkat edilir ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Tavan Kaplama Uygulaması Tekniği

Tavan Kaplama Uygulaması (Tekniği)

Tavan kaplama tekniği biraz detaylı olsada terazi ve gönyeden anlayan herkes uygulayabilir. Önemli olan bu uygulamaya zaman ayırabilmektir. Tavan kaplama uygulaması tekniğinden biraz bahis edelim. Öncelikle tavan kaplama malzemesi alt bölümüne bölgesel olarak aynı oranlarda yapıştırma malzemesi konulur. Bu ister silikon olsun ister akrilik esaslı saten malzeme olsun, hepsini hem tasarruf amaçlı hemde ağırlık vermeden yapmak en uygun olanıdır. Burada önemli olan teknik tavan kaplamada göyeleri kaçmayacak şekilde almaktır.

Tavan kaplama malzemesi hafif olduğundan hem kolay uygulanır hemde tavan bölgelerinde ağırlık yapmaz. Tavan kaplama en uzun ve en uygun olan giriş kapılarında ve girişlerde göze gelebilecek bölgelerden başlanır. Bunu nedeni ise kaplama malzemesi tek parça ve düzgün çıkmasını sağlamaktır. Diyelimki siz kendiniz tavan kaplama yapacaksınız, ozaman kaplama malzemesini kolisinden çıkarın ve ürünü ters çevirin. Silikon malzemesi yada su ile karıştırlmış malzemeyi spatula ile kuş başı tabir edeceğimiz şekilde tam 9 bölgeye uygulayın daha sonra iki eliniz ile tavanın düz ve gönyeli olan bölümüne monte edin. Daha sonra hafifçe bastırın. El ile bastırma işlemini yaparken eps malzemesi olan tavan kaplamayı deforme etmeden bastırma işlemini yapınız. Daha sonra diğer kaplama mazlemesini aynı şekilde gönyelerine dikkat ederek yapınız tavan kaplama uygulaması bittikten sonra bazı bölümlerde derz açıkları oluşacaktır. Eğer tavanınıza stropiyer yapmayacak iseniz tavanınızda kalan açıkları beyaz çekomastik ile kapatabilirsiniz. Bu işlemi biridikten sonra tavanınız tek parça halinde gözükecektir. Dilerseniz su bazlı boyalar ile tavanınızı boyayabilirsiniz.

Tavan kaplama uygulaması çok detaylı olamadığından kendinizde uygulama yapabilirsiniz.

Bir sonraki makalemiz olan Strafor Tavan Kaplama Boyanırmı? başlıklı konuda strafor tavan kaplama boyanırmı, tavan kaplama boyaması, tavan kaplama boyama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

05.03.2018(Güncelleme)
3427
0
5 - 1/5

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.